pondělí - úterý zavřeno

snížené: 50 Kč snížené: 30 Kč
MD/RD: 20 Kč rodinné: 100 Kč
Další informace zde

intPamátník Josefa Lady a jeho dcery Aleny se nachází v domě č. p. 115, který využívala Ladova rodina k letním pobytům.
Tento dům projektoval v roce 1933 architekt Čeněk Vořech (1887-1976), žák architekta Jana Kotěry.

Dům, který dnes nazýváme Ladovou vilou, byl koncipován tak, že z hlavního vchodu se vešlo do předsíně, kde na levé straně byl obytný pokoj, z kterého se přes verandu mohlo jit do zahrady a kuchyň. Na pravé straně byly dva pokoje, z nich jeden mohl sloužit zároveň jako obytná kuchyň. Po centrálním schodišti se vyšlo do prvního patra. Zde se nacházel atelier neboli mistrova pracovna, dvě ložnice, koupelna a sklad. Z interiéru se do dnešních dnů zachovala pouze kachlová kamna, stojící v expozici věnované tvorbě Ladovy dcery Aleny.

Celý objekt je obklopen rozsáhlou zahradou, kterou můžeme rozdělit na dvě části, a to jižní a severní. Na jižní straně nám stále roste původní Ladův houbařský les. Zato severní část dostála změn. Na rozsáhlé travnaté ploše se vzrostlými stromy přibyly v roce 2010 plastiky s ladovskou tématikou od Tomáše Havlíka /Chlapec s káčou/, Hany Novákové /Lampa/, Pavla Charypara /Pískoviště/ a Václava Maška /Lavičky/.V zadní části se buduje od roku 2009 arboretum starých ovocných odrůd. Na závěr stojí za zmínku, že úplně u vjezdu stále stojí dvě mohutné lípy, které tam zasadil sám Josef Lada na památku narození dcer Aleny a Evy.

Samotná expozice byla otevřena 18. června 1986 za účasti Aleny Ladové a jejího manžela Jana Vrány a slouží po určitých obměnách dodnes. Ve vstupní místnosti si po zakoupení vstupenky návštěvník může prohlédnout drobné dárkové předměty, které je možno zakoupit.Poté se s průvodkyní vydají po stopách Josefa Lady. Nejprve se seznámí s jeho  životními daty a prohlédne si rodinné fotografie, dále je zde k vidění model Hrusického kostelíku a rodného domku čp. 15.  Další místnost je zasvěcená zvykům a tradicím.

Prohlídka pokračuje do prvního patra, kde vás čekají čtyři  místnosti expozice. První je věnována Jaroslavu Haškovi a jeho nejslavnějšímu románu - Dobrý voják Švejk, kterého si bez Ladových obrázků lze těžko přestavit.

inDalší je Ladova pracovna - největší místnost v expozici. Najdete zde napříklat Triptych s českou krajinou či cyklus Dětské hry od jara do zimy.  Je zde též umístěna sbírková knihovna Památníku.  Ve třetí místnosti jsou vystaveny Ladovy ilustrace k pohádkovým knížkám od jiných autorů, které jsou doplněny Ladovými obrazy vodníků a hastrmanů. A nakonec se seznámíte s volnou tvorbou a ilustracemi jeho dcery Aleny Ladové.

OPĚT UZAVŘENO

02. 12. 2020 | Brandýs nad Labem

Vážení návštěvníci

Památník JosefaLady je  z důvodu opatření vlády ČR proti šíření koronaviru od pátku 18. prosince 2020 do odvolání opět U Z A V Ř E N .

Děkujeme za pochopeni

Lektorské a výtvarné programy

03. 11. 2016 | Brandýs nad Labem

Pro školy, školky a jiné zájmové skupiny dětí,dospělých  či seniorů,pořádáme výtvarné a lektorské programy.   Obsah programu je přizpůsobený věku a případným individuálním potřebám účastníků. Jeho délka je zhruba 45 - 60 minut. Jedna skupina je max 12 - 15 osob . Nutno objednat 14 dní předem, nejlépe písemně na mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle:323 655 204, 730 561 209.